Aicina iedzīvotājus izmest izsmēķus pareizi, kā arī atgādina par to kaitīgo ietekmi uz vidi
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) no 2021.gada līdz 2028.gadam īsteno projektu „Atkritumi kā resursi Latvijā– Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju”. Projekta ietvaros tiek vērsta iedzīvotāju uzmanība uz vienu no izplatītākajiem atkritumu veidiem Latvijā- cigarešu izsmēķiem.
Kā liecina "Zaļā josta" un "AC Konsultācijas" veiktās aptaujas rezultāti, vairāk nekā ceturtā daļa jeb 27% smēķētāju mēdz izmest cigarešu izsmēķus notekā, aprakt tos smiltīs vai sniegā, taču 8–9% izsmēķi nereti nomet zemē vietās, kur jau ir piegružots vai tuvumā nav atkritumu tvertnes. Jāatzīmē, ka ne visi aptaujātie smēķētāji apzinās tabakas izstrādājumu filtru kaitīgo ietekmi uz vidi, taču katrs vidē vai ūdens aprites sistēmā nonākušais izsmēķis ir liela problēma.
Tāpēc SIA “Jēkabpils pakalpojumi” atgādina par cigarešu izsmēķu kaitīgo ietekmi uz vidi, kā arī aicina iedzīvotājus izsmēķus izmest sadzīves atkritumu tvertnē vai speciālos pelnutraukos, kas uzstādīti smēķēšanas zonās.
Cigarešu filtrs ir izgatavots no plastmasas- celulozes acetāta, kas bioloģiski nenoārdās. Tas gan nenozīmē, ka cigarešu filtri apkārtējā vidē saglabāsies mūžīgi, jo saules gaismā tie pakāpeniski sadalās ļoti sīkās daļiņās, kļūstot par mikroplastmasu. Ar laiku mikroplastmasas daļiņas nokļūst augsnē vai aizskalojas ūdenī, veidojot ūdens piesārņojumu, kas apdraud visu dzīvo dabu- gan ūdens iemītniekus, gan putnus un dzīvniekus, gan arī ietekmē cilvēka veselību, tāpēc atbildīga rīcība ar izsmēķiem ir nozīmīgs ieguldījums vides labklājībā un sabiedrības veselībā.
Jau iepriekš vēstīts, ka smēķētāju īpatsvars Latvijā ir viens no lielākajiem Eiropā – statistikas aģentūras “Eurostat” 2019. gadā apkopotie dati liecina, ka cigaretes ikdienā lieto 24,9% iedzīvotāju vecumā virs 15 gadiem. Vairāk smēķē tikai Ungārijā, Grieķijā, Turcijā un Bulgārijā.
Papildu informācija par projektu un tā rezultātiem pieejama projekta tīmekļvietnē https://wastetoresources.varam.gov.lv/ un sociālajos tīklos Facebook, Instagram, Twitter un LinkedIn.